Nowoczesny hosting WWW

Rosnące wymagania rynku w ciągu ostatniej dekady wskazały nam sposób rozwoju, którego branża technologiczna będzie trzymać się kurczowo. Oferta naszego hostingu więc jest skupiona wokół najnowszych technologii.

Jak wygląda cykl życia domeny?

Adres strony internetowej mamy już wybrany, przymierzamy się do zarejestrowania tego adresu, ale… warto zatrzymać się na moment i prześledzić najpierw, jak wygląda cykl życia każdej domeny internetowej. Innymi słowy – co się dzieje z takim adresem i jakie terminu nas ewentualnie dotyczą w związku z prawem do danej domeny.

Nieco historii

Zacznijmy od tego, że prowadzeniem rejestru domeny krajowej .pl oraz rejestrowaniem nie tylko tej, ale i szeregu domen funkcjonalnych i regionalnych zajmuje się NASK – czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa Państwowego Instytutu Badawczego. Jest tak począwszy od 1990 roku, kiedy to ustanowiona została oficjalna domena najwyższego poziomu dla Polski.

Dawniej rejestracja domen odbywała się bezpośrednio w NASK, obecnie możliwa jest jedynie za pośrednictwem poszczególnych rejestratorów domen, którzy przystąpili Programu Partnerskiego NASK, powstałego pod koniec 2002 roku. To jedyna droga, by zarejestrować w Polsce domenę, skupmy się zatem właśnie na tym procesie.

Domeny dostępne do rejestracji

Szerzej o samej rejestracji opowiemy w kolejnym wpisie, wyjaśniając krok po kroku, jak przez nią przejść, dziś natomiast chcielibyśmy skupić się na znaczeniu rejestracji w cyklu życia domeny. Wymyślmy sobie adres – niech to będzie choćby tojestprzykladowyadresinternetowy.pl 😉 Na pierwszy rzut oka widzimy, że za długi, za trudny do zapamiętania i nie intuicyjny. Niemniej na potrzeby tego wpisu załóżmy, że taki właśnie adres nas interesuje. Zupełnym przypadkiem 😉 nikt nie korzysta jeszcze z takiego adresu – oznacza to, że dana domena w ogóle nie istnieje i dopiero rozpoczniemy jej cykl życia.

Jeśli danej domeny nikt nie wykorzystuje, oznacza to w nomenklaturze NASK, że jest to domena dostępna do rejestracji. Każda osoba fizyczna lub prawna ma możliwość zarejestrować ją na okres od 1 do 10 lat. W tym czasie domena istnieje, jej nazwa eksportowana jest do DNS. 

Przedłużenie domeny lub jej rezerwacja

Gdy dobiega końca okres rozliczeniowy, za który już zapłaciliśmy, wybrany przez nas rejestrator domen najpewniej wyśle nam przypomnienie o konieczności przedłużenia, czyli odnowienia domeny na kolejny okres roku lub więcej. Jeśli nie zdążymy opłacić domeny przed końcem okresu rozliczeniowego, domena zostaje zablokowana na okres 30 dni i w tym okresie jeszcze mamy możliwość ją przedłużyć, w przeciwnym wypadku wraca ona do puli domen dostępnych do rejestracji i dowolna osoba ma prawo ją wykupić.

Istnieje również opcja zarezerwowania domeny na dowolny okres, to jest niejako posiadania opcji na nią. Gdy tylko wskazana przez nas domena zostanie zwolniona przez poprzedniego rejestrującego, mamy 14 dni na jej zakup (jest ona zablokowana specjalnie dla nas), w innym przypadku też staje dziś wolno dostępnym adresem.

Warto mieć to na uwadze zwłaszcza wtedy, gdy próbujemy zaoszczędzić i kalkulujemy sobie następująco: zamiast przedłużać domenę za XX złotych u obecnego rejestratora, poczekam, aż wygaśnie i zarejestruję na nowo u innego, który ma promocję z domenami za złotówkę. Brzmi może i oszczędnie, ale po pierwsze narażamy swój bzines na straty w postaci nie działającej strony WWW w okresie blokady adresu, po drugie zaś – konkurencja (lub ktokolwiek inny) może mieć opcję na naszą domenę i całkowicie legalnie wejść w jej posiadanie. Bolesne, ale prawdziwe, o czym wielu internetowych cwaniaków się zdążyło już przekonać.

Usunięcie domeny

Należy mieć na uwadze fakt, że NASK zawsze posiada prawo do wypowiedzenia umowy świadczenia domeny, w związku np. z łamaniem regulaminu. W takim przypadku nasza domena zostaje zablokowana, a po pięciu dniach wraca do puli wolnych domen. To raczej skrajny przypadek, niemniej warto wiedzieć o tej opcji – także w przypadku, gdy ktoś inny jest w posiadaniu domeny, która nas interesuje, a w ramach której obecnie łamie prawo.

Wszystkie powyższe opcje zostały przez NASK zilustrowane na poniższej grafice: 

Słowem podsumowania

Rejestrując domenę internetową warto rozważyć, na jak długo jest nam potrzebna i – jeśli tylko dysponujemy środkami – z pewnością korzystniejszym rozwiązaniem będzie rejestracja na okres dłuższy niż rok. Daje nam to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i pewność, że przez co najmniej rok nie musimy martwić się przedłużaniem domeny i nic nam z tego powodu nie grozi.

Jeśli natomiast nadal szukamy adresu dla swojej firmy – warto rozejrzeć się za tymi, które są zajęte, ale niedługo kończy się ich okres funkcjonowania. Być może warto rozważyć rezerwację adresu? Nawet największym firmom zdarza się zapominać o przedłużaniu domen, o czym boleśnie przekonał się choćby Microsoft (i to trzykrotnie!), czy tez Empik.com.

A o tym, jak dokładnie, krok po kroku, zarezerwować adres internetowy – opowiemy w kolejnym artykule!